top of page

Piano Forte IX

final audio design

Cechy charakterystyczne

Wkładki zintegrowane z całością, która wycięta jest z jednego kawałka stali nierdzewnej

Oryginalny autorski projekt przetwornika dynamicznego o dużej średnicy 16mm

Otwory regulujące różnicę ciśnień

Wyjątkowo wytrzymała obudowa ze stali nierdzewnej wycięta z jednego kawałka techniką skrawającą

Pierścień dociskający reguluje ciśnienie wokół membrany

Wnętrze obudowy platerowane techniką proszkową

Zintegrowane z całością wkładki ze stali nierdzewnej

W serii Piani Forte nie użyto wkładek silikonowych. Słuchawki mają charakter otwarty i zakończone są jedyną w swoim rodzaju końcówką. Lekko wystająca, przekazuje muzykę z membrany prosto do kanału usznego, bez żadnych strat dźwiękowych. Końcówka idealnie pasuje do ucha, nie dając poczucia odizolowania od otoczenia.

Najważniejszą częścią stanowiącą o jakości dźwięku jest tutaj końcówka z otworem. W zwykłych słuchawkach dokanałowych silikonowe wkładki zatykają kanał uszny. Jeśli kanał uszny pomiędzy membraną a błoną bębenkową jest zatkany, następuje dobry przekaz niskich tonów ale jednocześnie membrana narażona jest na oddziaływanie dużego ciśnienia, co powoduje pewne zniekształcenia.  Równocześnie silikonowe wkładki blokujące kanał uszny, same w sobie spełniają rolę membrany. Uszczelnianie i zwiększanie izolacji akustycznej tylko pogłębia zniekształcenia i pogłosy. Efektem tego są zdeformowane dźwięki o mętnym zabarwieniu.

W serii Piano Forte pozbyto się silikonowych wkładek i skonstruowano słuchawki o jednolitej zintegrowanej budowie, które odtwarzają dźwięk naturalnej jakości, płynący wyjątkowo swobodnie i przestrzennie.

Zwykle słuchając muzyki przez słuchawki mamy wrażenie jakby dźwięk rozbrzmiewał w naszej głowie. W serii Piano Forte powstały dźwięk dociera do nas płynąc przez przestrzeń, dzięki czemu odczuwamy muzykę w najbardziej naturalny sposób. 

Dodatkowo w zwykłych słuchawkach dokanałowych przetwornik jest odpowiednio dopasowany do uszczelnionego przez wkładki kanału słuchowego.  Pozbywając się wkładek, nie jesteśmy w stanie w żaden sposób delktować się muzyką przy zachowaniu standardowych parametrów. Stworzenie słuchawek bez wkładek dousznych wymagało więc wielu innowacji technicznych, takich jak skonstruowanie przetwornika o bardzo dużej średnicy.

Oryginalny projekt przetwornika o wyjątkowo dużej średnicy 16mm

Aby uzyskać reprodukcję dźwięków najwyższej jakości wymyślomo i skonstrowano przetwornik o wyjątkowo dużej średnicy 16 mm. Zazwyczaj powierzchnia membrany ma 8 mm, w tym przypadku jest 3 razy większa. Membrana ma szczegółowo przemyślany kształt i odpowiednio dobrany materiał z jakiego jest wykonana.

Obecnie, nawet firmy produkujące słuchawki nierzadko zamawiają wykonanie przetwornika u kogoś innego.

Mocną stroną firmy Final Audio Design jest to, że całość produkcji, od pomysłu do końcowej realizacji odbywa się wewnątrz firmy.

W serii Piano Forte bardzo dokładnie dobrane są wszystkie elementy konstrukcji przetwornika oraz jest on szczegółowo i dokładnie dostrojony , dzięki czemu wyraźnie wyróżnia się na tle innych. 

Otwory regulujące różnicę ciśnień

Gdy obudowa jest szczelnie zamknięta to różnica ciśnień po obu stronych membrany może powodować niepotrzebne zniekształcenia. Aby temu zapobiec umieszczono otwory spełniające funkcję regulatorów ciśnienia.

Wytrzymała obudowa wykonana jest z jednego kawałka stali nierdzewnej techniką skrawającą

Stal nierdzewna to materiał wyjątkowo twardy i trudny w obróbce. Materiał ten ma jednak wiele właściwości, które dodatno wpływają na jakość dźwięku.  Jest twarda i masywna, co powoduje, że dźwięk na tych słuchawkach pojawia się bardzo szybko i  błyskawicznie. Wypolerowane na wysoki, niemalże lustrzany połysk przekazują krystalicznie czyste brzmienie, pozwalają sięgać do pierwotnego źródła dźwięku.

Piękna sylwetka obudowy, przypominająca kształtem statek kosmiczny, jest dopracowana w każdym calu. Współgrają tu  wszystkie elementy: środkowo wybrzuszony kształt pozwala na równomierny opływ powierza wewnątrz, a idealnie wyrzeźbiona końcówka dobrze pasuje do ucha, zapewniając komfort i stabilne ułożenie.

Pierścień dociskający reguluje ciśnienie wokół membrany

Skonstruowany firmową technologią pierścień dociskający stanowi metalowa blaszka opasająca zewnętrzną część membrany. Razem z otworami regulującymi ciśnienie powietrza, dba o odpowiedni napór ciśnienia na membranę. Pierścień został zaprojektowany w oparciu o wieloletnią wiedzę na temat kolumn tubowych.

W efekcie pozwala to na wydobycie nowego brzmienia nawet z najbardziej znanych utworów.  

Wnętrze obudowy platerowane techniką proszkową

Aby zmaksymalizować efekt tłumienia drgań przez obudowę ze stali nierdzewnej, od strony wewnętrznej pokryto ją bardzo drobnym proszkiem stopu manganowego. Dodatkowo do przytwierdzenia proszku posłużyła naturalna żywica.

Takie wykonanie tłumi zbędne drgania, nie stępiając dźwięków i wydobywa najlepsze brzmienie jakie jest możliwe do osiągnięcia z pomocą obudowy ze stali nierdzewnej.

final ink   since 1974

bottom of page