top of page

E 3000C 

final audio design

Cechy charakterystyczne

Przetwornik o małej średnicy 6,4mm

Podczas konstruowania przetwornika do słuchawek E3000 położono nacisk na jakość części z jakich jest zbudowany oraz precyzję wykonania. Skonstruowano mały przetwornik o średnicy 6,4mm, który w tym przedziale cenowym może poszczycić się najwyższą jakością.

 

Obudowa wycięta z twardego aluminium w kolorze czarnym lub srebrnym

Obudowa wycięta jest z twardego aluminium, wykończona metodą anodowania. Tworzy solidne wsparcie dla przetwornika w środku i wycisza zbędne rezonanse. Charakteryzuje ją prostota budowy i wysoka jakość wykonania.

Siateczka ze stali nierdzewnej umieszczona z tyłu obudowy

Z tyłu obudowy znajduje się siateczka ze stali nierdzewnej, która ma za zadanie wspomagać i rozszerzyć parametry pasma niskich tonów. Aby zapobiec wydobywaniu się dźwięków przez siateczkę po stronie wewnętrznej umieszczono filtr. Siateczka ma dodatkowo podwójną strukturę.

Pilot z przyciskiem i mikrofonem

Po raz pierwszy firma Final zastosowała pilot z mikrofonem. Jednym przyciskiem możemy rozpocząć, zatrzymać, przyspieszyć bądź przewinąć odtwarzanie, a także odebrać przychodzącą rozmowę. Dzięki mikrofonowi możemy kożystać z telefonu bezdotykowo.

* W zależności od źródła dźwięku jest możliwe, że jedna z funkcji nie zadziała. 

Oryginalne gumki w 5 wielkościach do wyboru

Do produkcji gumek użyto silikonu o zróżnicowanej twardości. Silikon ma inną strukturę w miejscu, gdzie styka się zkanałem usznym i inną tam, gdzie styka się bezpośrednio z małżowiną uszną.

Miejsce, które styka się z kanałem usznym jest zbudowane z silikonu twardego. Przy produkcji zastosowano proces żłobkowania dzięki czemu osiągnięto materiał zarówo giętki jak i twardy. 

Natomiast miejsce, które styka się bezpośrednio z małżowiną uszną jest wykonane z silikonu miękkiego.

Dzięki zastosowaniu różnorodnego materiału słuchawki leżą komfortowo w uchu a gumki dobrze spełniają funkcję izolacji dźwiękowej.

Dodatkowo aby łatwo było rozróżnić słuchawkę lewą od prawej, zastosowano inny kolor wewnętrznej osi w gumce. Wystarczy podwinąć lekko gumkę, wówczas nawet w ciemnościach możemy odróżnić słuchawkę lewą od prawej. 

Nakładki eliminujące efekt mikrofonowy

Podobnie jak w serii F zaprezentowano nowatorskie podejście do konstrukcji nakładek. Niewielkich rozmiarów nakładki pasują do każdego ucha. Są skonstuowane bez użycia metalu czy żywicy. Delikatne i cieniutkie nie stwarzają dyskomfortu podczas noszenia. 

Efekt mikrofonowy, który powstaje podczas pocierania przewodu o ubrania jest wyraźnie zredukowany.

Przewód zapobiegający efektowi mikrofonowemu

Mając na uwadze powstawanie efektu mikrofonowego do budowy przewodu użyto materiału giętkiego i miękkiego. Przewód jest bardzo plastyczny, możemy go dowolnie wyginać a także świetnie dopasowuje się do nakładek.

Wygrzewanie słuchawek

Wygrzewanie słuchawek to zmiany zauważalne w brzmieniu słuchawek po pewnym czasie od rozpoczęcia użytkowania. Przyczyna tego fenomenu nie jest do końca wytłumaczona. Dźwięk w słuchawkach wydobywa się z przetwornika dzięki wibracjom bardzo cienkiej membrany skonstruowanej przy użyciu gorąca. Uważa się, że kiedy "stres" związany z nadawaniem kształtu przy użyciu kleju oraz gorąca uspakaja się, wówczas następuje swobodniejszy przepływ mikrosygnałów.

W tych słuchawkacj użyto przetwornika o bardzo małej średnicy, dlatego zaobserwowanie procesu wygrzewania będzie wymagało trochę więcej czasu. Zazwyczaj potrzeba około 150-200 godzin aby zwiększyła się ilość detali muzycznych oraz aby ukazała nam się jakość brzmienia pierwotnie zaprojektowana.

Sposób zakładania

Tak jak pokazano na garfie dotyczącym wahadłowego ruchu gumek, słuchawki możemy umieścić swobodnie w uszach pod takim kątem, jaki wydaje nam się komfortowy. Po sprawdzeniu, która słuchawka jest lewa a która prawa chwytamy słuchawki i lekko wkręcamy je do uszu. W zależności od pozycji różnica dźwięku będzie zauważalna. Tak więc słuchawki należy układać w uszach już po włączeniu muzyki, próbując odnaleźć najlepszy kąt ułożenia. Jeśli już raz znajdziemy najlepszą pozycję, za każdym następnym razem łatwiej będziemy mogli ją odnaleźć.

Charakterystyka brzmienia

Dźwięk charakteryzuje duża szczegółowość, żadne pasmo nie zostało wyszczególnione, pasmo tonów niskich i średnich jest równorzędne. Mamy wrażenie jakbśmy znajdowali się w dużej sali koncertowej, dźwięki są pełne i mocne, basy nie są przytłumione a średnica klarowna i rozciągnięta.

Słuchawki świetnie zagrają z muzyką akustyczną, jazzem, muzyką klasyczną, przekaz będzie dźwięczny i napowietrzony.

 

bottom of page