A 8000

przetwornik dynamiczny, typ dokanałowe 

Słuchawki A8000 to model flagowy, którego dźwięki zachwycą nas swym transparentnym brzmieniem

Prace nad słuchawkami A8000 rozpoczęły się od zmian w metodologii badań z zakresu analizy psychoakustyki oraz sposobu pomiarów wartości fizycznych. Metody te po raz pierwszy opracowano podczas prac nad konstrukcją słuchawek D8000, a zastosowanie ich przy produkcji serii E przyniosło im wielki sukces dźwiękowy.

Podczas opracowywania słuchawek A8000 wprowadzono dodatkowe współczynniki do wspomnianej metody analizy psychoakustycznej. Nadrzędnym celem stało się zrealizowanie dźwięku transparentnego (takiego który towarzyszy nagraniom muzyki klasycznej, kiedy wyraźny klarowny dźwięk dobiega z określonej odległości) w taki sposób abyśmy mogli poczuć się unoszeni przez muzykę. 

Głównym elementem decydującym o  dźwięku jest amplituda zakresu częstotliwości lecz nie ma ona wpływu na wszystkie aspekty np na odpowiedź impulsową, która w przypadku dążenia do transparentności wydaje się być kluczowa. Powstała więc oryginalna metoda diagnozy PTM (Perceptual Transparency Measurement).

W wyniku ulepszenia i przeanalizowania zależności głównych składowych analizy psychoakustycznej i analizy danych odpowiedzi impulsowej, której nie dało się odpowiednio scharakteryzować nigdy dotąd za pomocą amplitudy częstotliwości, w słuchawkach A8000 zdecydowano się na zastosowanie membrany wykonanej z ekstremalnie lekkiego materiału, o dużych możliwoścach szybkiego przekazu muzycznego jakim jest czysty beryl.

 

NAGRODY
BEST PRODUCT 2018 highfidelity.jpg

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Zastosowanie membrany z czystego berylu

W słuchawkach A8000 do wykonania membrany użyto czystego berylu, materiału wyjątkowo lekkiego charakteryzującego się szybkim przekazem sygnału dźwiękowego. Duża sztywność i niska gęstość sprawiają, że  beryl uważany jest za materiał idealny do produkcji membran. Charakteryzuje się wspaniałymi parametrami - szersze pasmo przenoszenia a szybkością (12,900m/s) ustępuje tylko diamentowi. 

Zastosowanie berylu poprawia odpowiedź impulsową, która przekształca dźwięk w transparentny. Brzmienie się wyostrza, rezonanse są wyraźnie wyczuwalne, cisza pomiędzy dźwiękami jest słyszalna.

Produkcja przetwornika z berylu jest trudnym zadaniem, jednak w obliczu jego możliwości warto się tego podjąć. Aby uzyskać transparentność przekazu, przy użyciu tak wspaniałego materiału, wszystkie składowe takie jak budowa, design, proces wytwarzania oraz komponenty muszą spełniać takie same bardzo wysokie wymagania jakościowe.

Z sukcesem wykorzystano doświadczenia w rozwoju i produkcji własnego przetwornika tak aby wydobyć wszystkie walory membrany z berylu.

beryl
aluminium
magnez
gęstość
szybkość
twardość
aluminium
beryl
diament
papier
szybkość
przekazu m/s
straty wewnętrzne

Wspaniałe doznania muzyczne przy każdym rodzaju muzyki

Model dźwiękowy słuchawek A8000 oparty jest na związkach pomiędzy przestrzenią a dynamiką zakresu częstotliwości oraz fizycznych właściwościach słuchawek dousznych i nausznych.

Zawężono powstawanie dźwięku podczas sesji nagraniowych do 2 aspektów.

Pierwszy z nich powiązany jest z postrzeganiem przestrzeni muzycznej. Przykładowo podczas nagrań muzyki klasycznej i jazzu ważne jest rozmieszczenie dźwięku w przestrzeni oraz akustaka. Podczas nagrań rockowych lub muzyki pop, animacji przestrzeń nie jest tak istotna jak wysoka jakość wokalu i instrumentów muzycznych. 

Drugi z nich to dynamika zakresu częstotliwości czyli zakres zmian dźwiękowych zachodzących w czasie. Im większa amplituda zakresu częstotliwości, tym bardziej można wykorzystać zmiany natężenia dźwięku do uzyskania dynamicznej ekspresji muzyki. Przy mniejszej amplitudzie na pierwszy plan wychodzą wokale i instrumenty.

Różnica pomiędzy tymi dwoma aspektami odnosi się nie do tego, który z nich jest nadrzędny lecz raczej do różnic w jaki sposób muzyka jest skomponowana i jakie są jej potrzeby.

 Jeśli chodzi o muzykę klasyczną, a szczególnie orkiestralną, ogromne znaczenie ma układ kierunkowy i przestrzenny instrumentów. Instrumenty strunowe znajdują się najbliżej widowni, a za nimi w odpowiedniej odległości instrumenty perkusyjne i dęte.  Jeśli nie zostanie zachowany ten porządek nastąpi dezintegracja.

 W związku z powyższym, nie jest ustalona jednorodna rozdzielczość dla wszystkich instrumentów, które mają znaleźć się na pierwszym planie. Nawet w przapadku muzyki klasyczne np gdy mamy do czynienia z kwartetem smyczkowym zakres pola słyszalności się zawęża, wyrazistość instrumentów staje się ważniejsza. W przypadku muzyki rockowej, nie ma tak dużego znaczenia przestrzeń jak istotna jest duża rozdzielczość.

 

Biorąc pod uwagę powyższe zagadnienia, stwierdzono iż ogromne znaczenie szczególnie w przypadku odsłuchów na słuchawkach maja odpowiednio zaprojektowane krzywizny w budowie słuchawek oraz odpowiednio zaprojektowane przetworniki.

 

*Poniższy schemat przedstawia zależność pomiędzy przestrzenią a rozdzielczością w linii poziomej oraz dynamiką zakresu częstotliwości w linii poziomej

Słuchawki A8000 mają bardzo dobrą odpowiedź impulsową, ich jakość dźwiękowa jest w stanie zapewnić nam odtwarzanie szerokiego spektrum dźwiękowego, od klarowności muzyki pop i rockowej z małym zakresem częstotliwości do przestrzennego nagrania muzyki klasycznej i jazzowej o szerokim zakresie częstotliwości. Najbardziej wyróżniającą cechą A8000 jest to, że brzmienie nie jest wąsko zakreślone i przeznaczone dla wąskiego grona, tylko ma w sobie uniwersalność na wysokim poziomie.   

wysoka rozdzielczość
szeroki zakres częstotliwości
wąski zakres częstotliwości
duża przetrzeń

Kształt dopasowany do ucha użytkowanika

BAzując na doświadczeniach zdobytych podczas konstrukcji słuchawek z serii B słuchawki A 8000 charaktyryzują się wspaniałym dopasowaniem do ucha. Jak wiemy  poczucie dopasowania w słuchawkach dokanałowych jest zdeterminowane przez obecność lub brak nacisku. Wiele produktów wyprodukowanych z nowoczesnych materiałów takich jak silicon i wyglądających ergonomicznie w rzeczywistości po pewnym czasie powoduje ucisk i niewygodę.

Naszym zdaniem kiedy powierzchnia styku słuchawek z uchem jest ograniczona, wzrasta komfort w noszeniu słuchawek, które tak skonstruowane nie powodują nadmiernego ucisku a także pasują do każdego kształtu ucha.

W ten sposób osiągnęliśmy wspaniałe dopasowanie słuchawek A8000 tak jakby robione były na zamówienie.

         Precyzyjnie wycięta czterokomorowa obudowa ze stali nierdzewnej

W przypadku przetwornika dynamicznego wielkość i kształt komór z przodu i z tyłu ma ogromny wpływ na jakość dźwięku. W szczególności działanie przetwirnika z czystego berylu jest zależne od przestrzeni komór. Projekt wewnętrzny komór może być oszacowany do pewnego stopnia poprzez symulacje lecz w rzeczywistości muszą być przeprowadzone próby na każdym produkcie, aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów. Aby zapewnić optymalne działanie przetwornika, wnętrze obudowy podzielono na 4 części: komora przednia część przed przetwornikiem, podwójna komora tylna- część za przetwornikiem  

  

Złącze MMCX i posrebrzany przewód

Najwyższej jakości przewód posrebrzany jest produkowany wewnątrz firmy i charakteryzuje się natychmiastowym przekazem szerokiej sceny muzycznej. 

Takie odpinane przewody pierwotnie były projektowane wspólnie z firmą Junkosha znanej z produkcji przewodów o ogromnej prędkości przekazu, używanych m.in. w superkomputerze KEY. Junkosha posiadająca ogromne doświadczenie w produkcji powłok izolacyjnych pod nazwą Junflon zaproponowała użycie tutaj  teflonu PFA- materiału o najniższej przenikalności prądu. W powłoce zewnętrznej użyto materiału PVC aby zwiększyć elastyczność. 

W efekcie przewód jest wyjątkowo giętki i łatwy w użyciu, nie dopuszcza do wystąpienia efektu mikrofonowego. Aby powiększyć wytrzymałość i zapobiec przerwaniu przewodu szczególnie przy złączu MMCX zwiększono ilość testów z 5 tysięcy zgięć aż dziesięciokrotnie- podczas końcowych testów w firmowym laboratorium przewody były zginane i prostowane 50 tysięcy razy!

         Konstrukcja pozwala na łatwe dokonywanie napraw aby słuchawki służyły nam przez lata

  Słuchawki zostały zaprojektowane z możliwością rozebrania ich na drobne elementy aby w łatwy i prosty                            sposób można było dokonywać napraw w przyszłości a także zmieniać je, ulepszać. 

       Obudowa wycięta ze stopu magnezu i aluminium

Aby system AFDS mógł zadziałać trzeba było skonstruować odpowiedni wysokiej jakości przetwornik. W tym celu obudowa także została precyzyjnie wycięta ze stopu magnezu i aluminium. Dodatkowo zastosowano wykończenie               chropowate podobnie jak w kamerach wysokiej jakości.

              Wyprodukowane z wielką precyzją w firmowym laboratorium.

Słuchawki D8000 są wyprodukowane w firmowym laboratorium w Kawasaki. Części z których składają się słuchawki zostały wyprodukowane z najwyższą precyzją. Narzędzia i maszyny służące do produkcji części zostały także zaprojektowane od początku na potrzeby firmowe. Specjalnie na potrzeby D8000 wynaleziono też przyrządy do produkcji membrany oraz miernik napięcia membrany.

Aby wyprodukować naprawdę wyjątkowy produkt trzeba było dotrzeć do procesu wytwarzania surowców, z których potem wytworzono części. Poprzez kooperację z manufakturami wytwarzającymi surowce powstał produkt całkowicie zrealizowany w Japonii. Dało to możliwość kontrolownia całego procesu produkcji- od pozyskiwania surowców do końcowego składania części i zagwarantowało wytworzenie produktu najwyższej jakości.

        Na nowo zaprojektowany odpinany przewód

Przewód słuchawek D8000 został zaprojektowana na nowo specjalnie na potrzeby D8000.

Mamy do dyspozycji dwa przewody: 1,5 metrowy z końcówką 3,5 mm oraz 3 metrowy z końcówką 6,3 mm.

         Statyw dedykowany słuchawkom D80000

Po raz pierwszy zaprojektowano statyw dla słuchawek D8000. Jest to kompaktowy statyw, wykonany z aluminium tak aby służyły nam lata.

Wygodne pady o konstrukcji otwartej

W słuchawkach zamkniętych a także tych o konstrukcji otwartej stosuje się uszczelnione pady, dzięki którym można odtwarzać niskie tony, z którymi przetwornik ma zazwyczaj problem. Jednakże aby odtworzyć z wysoką jakością naturalność rozpościerania się basów zawartych w źródle dźwięk, przetwornik musi sam w sobie posiadać taką możliwość a wtedy należy użyć padów nieprzylegających i oddychających. Jednak w większości słuchawek planarnych i dynamicznych, pomimo konstrukcji otwartej padów brakuje tonów niskich.

W słuchawkach D8000 poprzez zastosowanie AFDS uzyskano reprodukcję częstotliwości niskich i przetwornik jest w stanie przekazać satysfakcjonujący bas przy jednoczesnym zastosowaniu padów o konstrukcji otwartej. Pady te mają duży wpływ na jakość dźwięku, są wyjątkowo przewiewne oraz wykonane ze specjalnych włókien absorbujących pot.

Dane techniczne
                   

Nazwa produktu 

Kod produktu    

Obudowa            

 

Przetwornik        

Czułość                


Impedancja        

Dł. przewodu      

Waga  

A 8000


FI-D8PAL Beryl

102dB/mW


16 Ω

1.2 m

41 g

​                                                                      Akcesoria

                                              Statyw, przewód 1.5m z wtyczką 3,5mm, przewód 3m z wtyczką 6,3mm 

Sposób zakładania słuchawek

Bardzo prosimy o sprawdzenie oznakowania na końcu ramienia prowadnicy słuchawek (R,L).

Linda znajdująca się na końcu przewodów wskazuje odpowiednio: czerwona - R, biała - L.

940_ext_50_0.jpg

Zobacz ofertę