top of page

Piano Forte X

final audio design

Cechy charakterystyczne

Wkładki zintegrowane z 

całością wyciętą z miedzi chromowej

Oryginalny autorski projekt przetwornika dynamicznego o dużej średnicy 16mm

Otwory regulujące różnicę ciśnień

Wyjątkowo wytrzymała obudowa z miedzi chromowej wycięta z jednego kawałka techniką skrawającą

Pierścień dociskający reguluje ciśnienie wokół membrany

Wnętrze obudowy 

platerowane techniką proszkową

Zintegrowane z całością wkładki z miedzi chromowej

W serii Piani Forte nie użyto wkładek silikonowych. Słuchawki mają charakter otwarty i zakończone są jedyną w swoim rodzaju końcówką. Lekko wystająca, przekazuje muzykę z membrany prosto do kanału usznego, bez żadnych strat dźwiękowych. Końcówka idealnie pasuje do ucha, nie dając poczucia odizolowania od otoczenia.

Najważniejszą częścią stanowiącą o jakości dźwięku jest tutaj końcówka z otworem.

W zwykłych słuchawkach dokanałowych silikonowe wkładki zatykają kanał uszny. Jeśli kanał uszny pomiędzy membraną a błoną bębenkową jest zatkany, następuje dobry przekaz niskich tonów ale jednocześnie membrana narażona jest na oddziaływanie dużego ciśnienia, co powoduje pewne zniekształcenia.  Równocześnie silikonowe wkładki blokujące kanał uszny, same w sobie spełniają rolę membrany. Uszczelnianie i zwiększanie izolacji akustycznej tylko pogłębia zniekształcenia i pogłosy. Efektem tego są zdeformowane dźwięki o mętnym zabarwieniu.

 W serii Piano Forte pozbyto się silikonowych wkładek i skonstruowano słuchawki o jednolitej zintegrowanej budowie, które odtwarzają dźwięk naturalnej jakości, płynący wyjątkowo swobodnie i przestrzennie.

Zwykle słuchając muzyki przez słuchawki mamy wrażenie jakby dźwięk rozbrzmiewał w naszej głowie. W serii Piano Forte powstały dźwięk dociera do nas płynąc przez przestrzeń, dzięki czemu odczuwamy muzykę w najbardziej naturalny sposób. 

Dodatkowo w zwykłych słuchawkach dokanałowych przetwornik jest odpowiednio dopasowany do uszczelnionego przez wkładki kanału słuchowego.  Pozbywając się wkładek, nie jesteśmy w stanie w żaden sposób delktować się muzyką. Stworzenie słuchawek bez wkładek dousznych wymagało wielu innowacji technicznych, takich jak skonstruowanie przetwornika o bardzo dużej średnicy.

 

Oryginalny firmowy projekt przetwornika o wyjątkowo dużej średnicy 16 mm

Aby uzyskać reprodukcję dźwięków najwyższej jakości wymyślomo i skonstrowano przetwornik o wyjątkowo dużej średnicy 16 mm. Zazwyczaj powierzchnia membrany ma 8 mm, w tym przypadku jest 3 razy większa. Membrana ma szczegółowo przemyślany kształt i odpowiednio dobrany materiał z jakiego jest wykonana.

Obecnie, nawet firmy produkujące słuchawki nierzadko zamawiają wykonanie przetwornika u kogoś innego.

Mocną stroną firmy Final Audio Design jest to, że całość produkcji, od pomysłu do końcowej realizacji odbywa się wewnątrz firmy.

W serii Piano Forte bardzo dokładnie dobrane są wszystkie elementy konstrukcji przetwornika oraz jest on szczegółowo i dokładnie dostrojony , dzięki czemu wyraźnie wyróżnia się na tle innych. 

 

Otwory regulujące różnicę ciśnień

W przypadku szczelnie zamkniętej obudowy, różnica ciśnień po obu stronach membrany powoduje niepotrzebne zniekształcenia. W obudowie umieszczono otwory regulujące różnicę ciśnień.

Wyjątkowo wytrzymała obudowa wycięta z jednago kawałka miedzi chromowej techniką skrawającą

Miedź chromowa to stop miedzi i chromu (zawartość od 0,5 do 1,2 % Cr).  Jest to materiał bardzo twardy a jednocześnie rozciągliwy i giętki, przez co wyjątkowo trudny w obróbce. Właśnie temu materiałowi, jego strukturze (ciężkości i sztywności) zawdzięczamy szybkość z jaką powstają dźwięki w słuchawkach Piano Forte X. 

Miedź chromowa ma właściwości łagodzenia rezonansów, dzięki czemu jest w stanie wiernie oddać nawet pogłos, jaki rozbrzmiewa na szerokiej sali koncertowej, kiedy gasną ostatnie dźwięki instrumentów muzycznych.

Piękna sylwetka obudowy, przypominająca kształtem statek kosmiczny, jest dopracowana w każdym calu. Współgrają tu  wszystkie elementy: środkowo wybrzuszony kształt pozwala na równomierny opływ powierza wewnątrz, a idealnie wyrzeźbiona końcówka dobrze pasuje do ucha, zapewniając komfort i stabilne ułożenie.

Pierścień dociskający reguluje ciśnienie wokół membrany

Skonstruowany firmową technologią pierścień dociskający stanowi metalowa blaszka opasająca zewnętrzną część membrany. Razem z otworami regulującymi ciśnienie powietrza, dba o odpowiedni napór ciśnienia na membranę. Pierścień został zaprojektowany w oparciu o wieloletnią wiedzę na temat kolumn tubowych.

W efekcie pozwala to na wydobycie nowego brzmienia nawet z najbardziej znanych utworów.  

Wnętrze obudowy platerowane technologią proszkowania

Aby zmaksymalizować efekt tłumienia drgań przez obudowę z miedzi chromowej, od strony wewnętrznej pokryto ją bardzo drobnym proszkiem stopu manganowego. Dodatkowo do przytwierdzenia proszku posłużyła naturalna żywica.

Takie wykonanie tłumi zbędne drgania, nie stępiając dźwięków i wydobywa najlepsze brzmienie jakie jest możliwe do osiągnięcia z pomocą obudowy z miedzi chromowej.

final ink   since 1974

bottom of page